Chiropraxe hledá a řeší příčinu bolesti

Co je to chiropraxe?

Chiropraxe je terapeutická metoda, kterou chiropraktik hledá a řeší příčinu bolesti. Pomocí manuálních technik navrací klouby do jejich původních pozic. Stejně jako každý z nás má klouby, tak každý z nás nemá všechny na svém místě. S tím nám může pomoci právě chiropraxe.

Občas se stane, že při nešikovném pohybu změníme pozici kloubu a zaděláme si na problém. Týká se to prakticky všech. Chiropraxe nám s tím může pomoci. Posuny jsou většinou v řádech milimetrů a proto je klasická medicína často ani nezjistí.

Stačí něco zvedat a mít u toho ohnutá záda. Natahovat se pro něco v rotaci. Zkoušet zvednout váhu, kterou bychom neměli. Špatné pohybové stereotypy jako sezení nohu přes nohu, nošení kabelky nebo dětí na jednu stranu.

Chiropraxe je další možnost, jak vám mohu pomoci. Neustále se snažím posouvat dále. Studuji na kurzech, přednáškách i knihách.

Přehled jaké kurzy a certifikáty jsem už absolvoval najdete v sekci o mně.

Zvu vás také na svůj Youtube kanál, kde najdete spoustu informací o zdraví, výživě, pohybu i regeneraci. Převezměte zodpovědnost za vaše zdraví.

Napsal jsem pro vás knihu

Rád bych vám nabídl i mou knihu 3 Pilíře zdraví. Ta je souhrn více něž 350 přednášek, kurzů a knih, které jsem absolvoval. Více informací o knize najdete zde.

ebook 3 pilíře zdraví

Chiropraxe hledá a řeší příčiny bolestí

Chiropraktik se snaží najít příčinu bolesti a tu vyřešit. Jednoduchá filozofie. Přesně takhle by měla fungovat i běžná medicína. Bohužel jak jistě víte, takto nefunguje. Klasická nebo chcete-li západní medicína jen málokdy řeší příčiny bolestí.

Máte bolesti v lokti? Dostanete injekci (obstřik) do lokte a hotovo. Nikdo s vámi nic jiného dělat nebude. Obtřik vám ale jen vypne receptory bolesti. Vy se tak sice můžete pohybovat, ale tělo stále trpí. Vy jen nevnímáte tu bolest. Jakmile se tělo této látky zbaví, tak se bolest opět vrátí. Co s tím loktem teda je?

Příčina bolesti může být subluxace (částečné vykloubení) loketní kosti. Chiropraktik pracuje úplně jinak, než například ortoped. Chiropraktik se totiž snaží najít a vyřešit příčinu bolesti. Jednou to může být zmíněná loketní kost. Někdy jsou to jen přetažené svaly paže (biceps, triceps).

S čím pomáhá chiropraktik?

  • Máte bolesti krční páteře?
  • Tahají vás krčí svaly?
  • Máte často bolesti hlavy?
  • Při chůzi vás píchá v koleni?
  • Kotníky jsou bolestivé i při krátké chůzi?
  • Bolí vás v lokti?
  • Máte při polykání pocit knedlíku v krku? (bez angíny)

To je jen pár symptomů, které mě napadají. Dalo by se jich napsat stovky.

Já a chiropraxe

V září 2018 jsem absolvoval týdenní kurz chiropraxe na Slovensku. Vedl ho vynikající chiropraktik Zdenko Gašperák. Za tímto chlapíkem se sjíždějí lidé z celé střední Evropy, aby jim pomohl. Proto jsem se rozhodl absolvovat kurz právě u něho. Překvapilo mě, že většina účastníků nebyla ze Slovenska, ale z České republiky.

Během týdne jsem probrali základní techniky chiropraxe celého těla. Učil jsem se odblokování obratlů a periferních kloubů (ruce + nohy). Informačně to bylo velmi náročné. Nyní se snažím opakovat a opakovat. Techniky zkouším na své rodině a známých. Stejně jako masáže chtějí praxi, tak i v tomto případě je přede mnou velmi mnoho práce.

Jak si mohu posunout obratle?

Relativně jednoduše. Stačí jeden nevhodný pohyb a je vymalováno. Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo se najednou nemohl ani hnout. Možná se i právě vám stalo, že jste najednou nemohli zvednout ruku. V tomto videu jsem pomohl kamarádovi, který se zranil při tréninku hokeje a měl omezený rozsah pohybu v rameni.

Pokud máte chronické potíže, bolesti, ztuhlé svaly, tak právě pro vás může být chiropraxe vhodná. Pokud vás například často bolí hlava a máte pocit, že vás tahají krční svaly a jde to až od lopatky, tak právě lopatka je ten problém. Často se totiž stane, že je lopatka mírně „spadlá“ a vy tím pádem více natahujete zdvihač lopatky (m. levator scapulae). Stačí vrátit lopatku na své místo a problém je vyřešen. Tzv. moderní medicína by do vás hned dávala ibalgin, aby bolest přestala. Bohužel tím pouze zatížíte játra a problémy se neřeší. Tělo má dost starostí ze sebe dostat syntetický lék a tak na chvilku vypne bolest.

Jaké problémy řeší chiropraxe?

Zablokovaná krční páteř

Většina zdravotních potíží má svůj původ v krční páteři. Jen lehce posunuté obratle mohou způsobovat migrény, bolesti za krkem vystřelující do rukou a mnoho dalšího. Posuny jsou nepatrné, proto na rentgenu nemusí být nic vidět. Přesto lidé mají problémy. Ošetření krční páteře proto patří mezi základní chiropraktické postupy.

Chiropraxe a zamrzlé rameno

Byl jsem v šoku, jak rychle jde vyřešit zamrzlé rameno. Viděl jsem odblokování ramenního kloubu, resp. vrácení klouby na své místo a ruka šla zvednout. Před ošetřením klient nemohl zvednout ruku nad horizontálu. Nemohl ji dát výše než rameno. Po ošetření šla ruku krásně nad rameno. Pokud se kloub posune, tak tělo automaticky zpevní svaly a zajistí takovou vlastní ortézu, aby se kloub příliš nevyužíval, když není v pořádku. Proto obstřik není žádné řešení, ale jen oddálení problému. S vytřeštěnýma očima klient nevěřil, jak je to možné, když ortoped si s tím nevěděl rady. 

Bolest v kyčli, kratší noha.

Jedna z nejčastějších bolestí je kvůli vykloubené kyčli. Nejedná se o úplné vykloubení, ale třeba o 5 mm posun. Další bude třeba v koleni. Na ortopedii se dozvíte, že máte jednu nohu kratší a musíte si koupit podpatěnku. Tento totální nesmysl se děje dnes a denně. Nechápu jak je možné, že něco takového může lékař říct. Ve většině případů je totiž vrácení kyčle na své místo otázka několika minut. Pokud nemáte artrózu 4. stupně (kontraindikace), tak se to většinou podaří hned nebo během několika ošetření. Záleží na tom, kdy k posunu došlo. Je zajímavé, že to jde řešit i po desítkách let.

Potřebujete pomoci? Stačí mě kontaktovat.