Už jste slyšeli o tejpech? Pojďme se na ně podívat zblízka. Tejpy jsou elastické pásky, které pomáhají uvolňovat nebo naopak “nahrazovat” svaly. Podle toho, jak se nalepí buď budou mít tendenci uvolňovat a regenerovat sval, anebo v případě natrhlého svalu ho naopak budou částečně nahrazovat.
Aby vám tejp pomohl odstranit bolest, záleží na tom, jak se nalepí. Vždycky je třeba ho nalepit v celé délce svalu. Kotvu tejpu lepíme v základním postavení a terapeutickou část/báze pak v protažení svalu. Variant jak tejpy nalepit je více. Pokud chceme, aby naše tejpování skutečně pomohlo od bolesti, musíme ho provést správně.
Jak tejpy správně nalepit?
Nyní se dostáváme k tomu, jak tejpy nalepit. Pokud chceme sval uvolňovat, tak tejp nalepíme od úponu k začátku a bez napětí. Tomuto tempu říkáme inhibiční. Pokud naopak je třeba sval stimulovat, nalepíme ho od začátku k úponu a v napětí. Takovému tejpu říkáme facilitační.
Druhy tejpování
Stimulující neboli facilitační tejpování
Tejpování svalů nám dokáže velmi pomoci. Pokud nalepíme tep stimulačním způsobem, pomáhá částečně nahrazovat sval. To oceníme například při zvrtnutém kotníku a natržených svalech.
Já jsem takto pomohl kamarádce při zvrtnutém kotníku. Po zatejpování byla většina bolesti okamžitě pryč. Podobně rychle jsem vyřešil natržený zadní stehenní sval (m. biceps femoris). Nalepil jsem v mírném tahu dva tejpy a bylo po problému.
Uvolňující neboli inhibiční tejpování
Jakmile nalepíme tep inhibičním neboli uklidňujícím způsobem, tak sval uvolňujeme. Při každém pohybu, kdy se sval zkracuje se nám tejp zvrásní. Toto zvrásnění pomáhá nadzvedávat kůži. Díky tomu dochází k lepšímu proudění lymfy a živin včetně kyslíku. Jakmile se svaly více okysličují, tak se také rychleji regenerují.
Typické použití inhibičního tejpu je u ztuhlých krčních svalů a migrén. Znáte to. Bolest jde od lopatky směrem k hlavě. Někdy to začne vystřelovat až do ramene. V tomto případě se zatejpuje zdvihač lopatky (m. levator scapulae).
Lymfatické tejpování
Další velmi používanou variantou jsou lymfatické tejpy. Při použití lymfatického tejpování dochází k lepšímu proudění lymfy. Typické použití je při hodně nateklých dolních končetinách. Pozor! Lymfatické tejpy se provádí vždy bez tahu.
Jak připravit lymfatický tejp? V tomto případně se tejp nastříhá na více slabých částí. Necháme kousek kotvy (základní tejpu) a zbytek rozstřihneme na čtyři malé proužky. Podle použití rozstřihneme až do konce nebo opět nechápe kousek na konci (cca 5 cm).
Korekční tejpování
Korekční tejpy používáme pokud potřebujeme udělat korekci. Typický příklad může být špatně usazená lopatka (scapulae). Tejp se lepí v poměrně silném tahu, aby lopatku udržel.
Příklady z praxe
Bolest ramene, spadnutá lopatka
Na obrázku můžete vidět klienta, který měl celkově špatné držení těla. Pravé rameno bylo o 8 cm níže, než levé. Pozice pravé lopatky také špatně. Kromě masáže pro uvolnění zádových svalů jsem ukázal i cviky z SM systému. To je rehabilitační metoda, která pomáhá i posilovat stabilizační svaly.
V tomto případě bylo nutné posílit záda celkově a zaměřit se na fixátory lopatek nebo chcete-li konkrétně tak rombické svaly (m. rhomboideus major a rhomboideus minor) pilovitý sval přední (m. serratus anterior). Po měsíci přišel klient na kontrolu. Provedl jsem další masáž a korekční tejpování. Jak můžete vidět, tak rozdíl v držení těla je obrovský.
Nyní už víte proč tejpování pomáhá od bolesti. Použití tejpování je obrovské. Máme spoustu možností a záleží jen na nás, jak je využijeme. Nyní se můžete podávat na další příklad z praxe.
Příklad z praxe – akutní bolest ramene
Lymfatický tejp můžeme použít i na ramena. S tím mám taky velké úspěchy. Jeden klient dorazil s bolestí ramene. Ta byla tak velká, že si vlastně ruku přinesl v druhé. Problém byl se vůbec svléknout. Rozsah pohybu paže byl prakticky nulový. Jakýkoliv pohyb vytvářel obrovskou bolest.
Chtěl jsem zkusit zmáčknout některé trigger pointy neboli spoušťové body. Vzhledem k velké bolesti to nepřipadalo v úvahu. Rozhodl jsem se tedy jen pro tejpování. Provedl jsem tři lymfatické tejpy.
První šel od velkého prsního svalu (m. pectoralis major) přes deltové svaly (m. deltoideus). Druhý tejp jsem dal od kraje podhřebenového svalu (m. infraspinatus) na lopatce a šel opět přes deltové svaly. Třetí jsem dal od velkého oblého svalu (m. teres major), přes vrchní část deltových svalů až na velký prsní sval. Výsledek je potom taková pavučina. Někdy použijete dva, někdy tři tejpy.
Výsledek byl znát hned. Bylo hotovo. Pán se začal oblékat a byl v šoku, že to celkem jde. Po dalších 10 minutách, když šel z masérny, tak mohl dokonce provádět vnitřní i vnější rotaci v ramenním kloubu. Před 20 minutami nemyslitelné. Během chvilky se vrátil cca 70% rozsah pohybu. Tak a byl další velký úspěch.
Kromě tejpování je nutný i dostatečný přísun hořčíku, který reguluje svalové napětí. Nejlepší na trhu poměr cena výkon je jednoznačně tento.
Kontraindikace tejpování
- poškozená kůže (čerstvé jizvy, spálená od slunce, puchýře, bradavice)
- přes vystouplé pihy
- otevřené rány
- horečnaté stavy
- akutní trombózy
- křečové žíly
- ekzémy
- při alergii na složky tejpu (lepidlo)
- maligní melanom kůže (onkologické stavy)
Opatrně při
- těhotenství
- diabetes mellitus
- onemocnění ledvin
- epilepsii
- vrozených srdečních vadách
Máte podobné problémy, jaké jsem popisoval? Rád vám pomohu je vyřešit.
A teď už víte jak odpovědět, když se vás někdo zeptá, proč tejpování pomáhá od bolesti.
V sekci články najdete i další zajímavé informace. Pravidelně vám pomáhám postavit vaše 3 Pilíře zdraví.