Prevence zdraví – nepodceňujte prevenci

Máte pocit, že se v ČR hledí na prevenci? Prevence zdraví je velmi důležitá a podceňuje se. Jsou ta vyšetření v hodnotě pár korun opravdu to, co si zasloužíme za ty obrovské částky, které odvádíme pojišťovnám a státu?  Vzhledem k tomu jako rychlostí se šíří cukrovkarakovinyvysoký krevní tlak je asi něco špatně. Stručně řečeno všechno. Je potřeba mnohem větší prevence. Přesně to popisuji ve své knize 3 PILÍŘE ZDRAVÍ

Tento článek vznikl jako reakce na článek z webu tn.cz. http://tn.nova.cz/clanek/nepodcenujte-prevenci-tahle-vysetreni-mate-zdarma-prehled.html Nepodceňujte prevenci! To je ale krásný nadpis. Rozhodně souhlasím, že prevence je velice důležitá. Je ovšem potřeba řešit mnohem více věcí a to v souvislostech.

Prevence cukrovky

Zdravotní pojišťovny by měli proplácet i podstatnější úkony jako zjištění hladiny glykovaného hemoglobinu (HbA1C). To jest ukazatele inzulínové rezistence neboli diabetu neboli cukrovky. Tento odběr vám bez keců udělají až v případě, že máte ranní glykémii cca 8-9 mmol/l, což už je ovšem pozdě většinou pozdě. Větší šanci máte pokud někdo v rodině už cukrovku má, ovšem stejně se budou vykrucovat, že je to zbytečné. Prevence zdraví se tady bohužel nekoná. Proč vás držet zdraví, když vás můžou celý život léčit? Logické ne.

Je cholesterol problém?

Další šílenost je cholesterol na který máte sice nárok, ale někteří lékaři zjišťuji pouze hodnotu celkového cholesterolu. Pokud jsou opravdu příliš tabulkový, tak při hodnotě 5,2 mmol/l (norma je do 5m dříve byla 7) už vám dají léky (statiny) na jeho snížení, což vede do zamotaného a neřešitelného kolečka. Vždycky je potřeba zjistit i hodnotu HDL a LDL cholesterolu, další co nesmí chybět jsou triglyceridy (triacylglyceroly – TAG). Hodnota celkového cholesterolu nehraje prakticky žádnou roli (pokud je do 10 mmol/l). Spoustu zajímavých najdete v knize MUDr. Davida FrejeTučné superpotraviny a oleje, kde je cholesterol velmi dobře popsán. 

Zůstaňme zdraví

Podle mého názoru by preventivní prohlídky měli být každý rok a mělo by být propláceno mnohem více preventivních programů. Do prevence bych zařadil informování veřejnosti jak se mají stravovat, jak lépe pracovat se stresem, masážecvičenírehabilitační cviky podporující udržení zdravého a silného těla. Pokud na sobě budeme pracovat komplexně, tak zůstaneme zdraví. Pokud necháme tělo onemocnět, tak na ním ztratíme moc (=nemoc). Prevence zdraví je mnohem důležitější než si většina lidí (i odborníků, včetně lékařů) připouští. Jak o své tělo pečujete vy? 

Moje prevence zdraví

Já osobně se snažím jíst co nejkvalitnější stravu, pravidelně cvičit, nečíst moc zprávy, chodit na procházky, navečertlumit osvětlení, 90 min před spaním úplně blokovat modré a zelené světlo (respektive modrou a zelenou spektrální složku světla). Zároveň je důležitá psychická část. Pokud se stane, že si nemůžu dát ideální jídlo, tak se z toho nezbláznit (to zvládám). S čím ovšem problém mám je blokace modrého světla. To je samozřejmě všude kolem nás. Doma už to docela vyřešené mám, ale problém je když jedeme na návštěvu k rodičům. Málo kdo chce tohle řešit a s tím se nějak nedokážu smířit. 

Pokud byste chtěli doma upravit osvětlení, aby podporovalo vaše zdraví, výkonnost (prokognitivní výkon), kvalitní spánek, tak mě určitě kontaktujte. Poslední rok se tomuto tématu intenzivně věnuji. Dokonce i jedna kapitola v mé nové knize 3 PILÍŘE ZDRAVÍ je věnována právě spánku a osvětlení.

Cvičení podporující zdraví

Jaké cvičení podporuje zdraví? Co si představujete pod pojmem zdraví podporující pohyb? Já si představuji cvičení, které můžu provozovat i ve velmi vysokém věku. Takové, které nenamáhá zbytečně klouby, ale naopak podporuje jejich zdraví. Pokud nejste zvyklý na cvičení, začněte s pohybem. Dopřejte si každý den procházku na čerstvém vzduchu. Nemusíte hned zvládnout 5 km. Stačí když budete hodinu venku a budete se procházet. Jde o ten pohyb a ne o celkovou vzdálenost. Jakmile zvládnete tuto základní část, zkuste čchi kung. Čínské zdravotní cvičení pro vitalitu a dlouhověkost. V Hong Kongu jsem viděl cvičit lidi kolem 90 let. Byli velmi pružní a evidentně jim svědčilo.

Tak na co čekáte? Jdeme na to.

Převezměte zodpovědnost k vlastnímu tělu a začněte se o sebe starat. Podívejte se na mé video, kde o tom povídám.