Jednoduchá otázka, ale je těžší na ni odpovědět. Čím déle jsem studoval výživu, tím složitější mi to přišlo. Po absolvování různých kurzů, přečtení knihy a hlavně spousty přednášek za posledních pár let, mi to konečně zaklaplo. Z každého si musíme vzít trochu. Hodně informací si totiž protiřečí. na všechno najdete studie kladné i záporné. Záleží jen na tom, kdo je financuje.

Proč to skoro nikdo neřeší?

V západní kultuře do které patříme i my se bohužel podceňuje prevence. Chodí se maximálně tak preventivně k zubaři. Kdo z vás ale preventivně posiluje imunitu, hluboký stabilizační systém (většina ani neví, co to je), medituje, dává pozor jestli má veškeré potřebné živiny, atd.

Pokud se budete bavit s naprosto běžným člověkem, tak vám většinou řekne: Proč to řešíš? Vždyť je to stejně jedno. Do hrobu půjdu jednoduše zhuntovaný. Starší generace už asi nepředěláme, ale musíme učit sebe a děti.

Poslední dobou je hodně v módě vitariánství (raw food). Super věc na léto, ale velmi nevhodné na zimu. Když to porovnáme s Tradiční čínskou medicínou nebo Ajurvédou (Tradiční indická medicína) bude to nesmysl. Proto načerpejme nové informace a najděme nějakou zlatou střední cestu. Žádné počítání makroživin, ale přirozené poslouchání vlastní těla. Jednoduše dělejme to jako malé děti. Ty totiž nejlépe ví, kdy a co chtějí jíst.

Co člověk, to dieta

Když se na to podíváme z nadhledu, tak zjistíme, že každý máme jiné chutě a potřeby. To je naprosto správné. Nejdůležitější je poslouchat své tělo. Dát na intuici, protože ta hovoří správně. Bohužel v dnešní uspěcháné době lidé ztrácejí tuto schopnost. Řekněme si upřímně. Kolik běžných lidí má čas na meditaci, klidnou procházku, rozjímání u čaje nebo kávy. Kolik lidí si najde čas sami pro sebe?

Ať už si vyberete jakýkoliv stravovací směr, tak hlavně poslouchejte tělo. Mě třeba vyhovuje vynechání snídaně. Někdo si bez snídaně nedovede představit ráno. Ze všech stran uslyšíte, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Pokud o sobě víte, že ráno do sebe nic nedostanete, tak jednoduše nesnídejte. Snídaně je důležitá jen pro kousek populace, ale právě pro vás evidentně ne. Co když jde o ten největší omyl ve stravování? To, že většina výživových poradců hlásá důležitost snídaně neznamená, že je to naprostá pravda. Z biohemického hlediska je dokonce vhodnější snídani vynechat. U zdravého člověka nehrozí žádné komplikace. Alespoň si odpočine trávení.

Energetický poměr makroživin

Dost diskutabilní záležitost, která se může měnit podle okolností. Bohužel většina populace jede podle staré výživové normy 50-60% sacharidy, 25-30% tuky a 15-20% bílkoviny. Já třeba mám okolo 60% tuků, 20% bílkovin a 20% sacharidů. Toto mi vyhovuje a jsem s spokojen. Každý si musí najít ten svůj vhodný poměr. Stejně tak potraviny, které bude konzumovat. Většina lidí ovšem ignoruje nejen stravu, ale i únavu, pocity nepohody, těžkosti v žaludku, agresivitu, malátnost a spoustu dalšího. To co by se dalo klasifikovat jako počátek nemoci dnes bereme jako součást běžného života. Poslouchejte tělo a přizpůsobte se mu.

Pokud vám sedí ve stravě 80% sacharidů a cítíte se skvěle, tak v tom pokračujte. Je-li vaše životní filozofie pořádný steak k večeři, tak si ho dejte. Snažte se ho sníst do 19:00. Pokud jíte pouze syrovou stravu a je vám pořád zima, něco bude špatně. Syrová strava není pro naše klimatické pásmo vhodná po celý rok. Na podzim a v zimě je tady prostě kosa. Tělo potřebuje zahřát a obávám se, že zahřívací koření nestačí.

Univerzální přístup ke stavování tedy bohužel neexistuje. Základní informace budou k disozici v dlouho připravovaném eBooku, který právě dokončuji. Bohužel vždy když myslím, že je hotovo, tak přidám několik stránek.

Shrnutí článku

  • Poslouchejte své tělo a vnímejte, co vám říká.
  • Extrémy jsou většinou nevhodné, pokud jim opravdu nerozumíte.
  • Neexistuje univerzální jídelníček pro všechny
  • Existuje ovšem základní doporučení pro všechny
  • Pokud je vám zima, tak nejezte syrovou stravu.