Historie masáží v Indii a Číně

Historie masáží je opravdu daleká a rozsáhlá. Prakticky všechny staré kultury znali masáže a používali je jako součást léčby. Starověká Čína, Indie, Egypt, Řecko, Řím. Tisíce let před Kristem se masáže hojně používali. V tomto seriálu o historii masáží a tradičních medicín vám představuji, co se kde a jak používalo. Dokonce mnohé se používá dodnes.

Historie masáží v Indii

Historie Ajurvédy neboli tradiční indické medicíny se začíná ještě před tradiční čínskou medicínou (TČM). Ajurvéda je dokonce základem pro většinu tradičních léčebných systémů, včetně moderní západní medicíny. V Indii se masáže používali jako součást léčby. Indická masáž je proslulá používáním nahřátých bylinných olejů.

Ajurvéda vždy klade důraz na individualitu jedince. Při masáži se používá olej dle konstituce (dóši) VátaPittaKapha. Masáž je hodně relaxační a dbá se na přesnost pohybu. Při masáži se mohou ošetřovat i tzv. Marma body. Slovo Marma pochází ze sanskrtu a znamená tajnýcitlivý a zranitelný. Marma body jsou velice citlivé. Indičtí léčitelé díky nim dokáží opravdové zázraky.

Historie masáží v Číně

První zmínky o masáži v Číně byli nalezeny ve Vnitřní knize Žlutého císaře (cca 2 700 př. n. l.). Kniha popisuje použití bylin, akupunktury, akupresury a masáží. Čínská masáž se jmenuje Tuina, což v překladu znamená “tlačení a mačkání”. Její počátky sahají až k dynastii Shang (1 700 př. n. l.).

Tradiční čínská medicína se snaží o zachování rovnováhy mezi jin a jang. Dva protichůdné principy, které bez sebe nemohou existovat. Pokud nejsou v rovnováze, přichází nemoc. Historie TČM je velmi obsáhlá. Číňané dokázali před tisíci lety diagnostikovat nemoci, které my umíme relativně nově (cca 100 let).

V celém těle nám proudí čchi neboli životní energie. Ta putuje po energetických drahách zvaných meridiány. Základní drah rozlišujeme 12. ty nacházíme cca 3-5 mm pod kůži a v určitých bodech nám vystupují na kůži. Tyto body se nazývají akupunkturní. Právě do nich se zapichují akupunkturní jehly pro vyrovnání čchi. Můžeme je také ošetřit pomocí tlaku (akupresura), tepla (moxování), případně na ně dát baňky.

Akupunktura a akupresura

Pokud si představíme TČM, tak patrně první co nás napadne bude akupunktura. Jehličky, která nám čínský lékař nebo terapeut zapíchne do příslušných akupunkturních bodů. Tím se začnou stimulovat a zlepší se u nich průběh čchi. Podobným stylem funguje i akupresura. Tu používám i já při masážích. Některé body je třeba ošetřit tlakem. Na svalech nám vznikají tzv. trigger points (=spoušťové body). Ty nám spouští bolest a právě díky tlaku je dokážeme rozpustit nebo lépe řečeno uvolnit. Z počátku jsou trigger pointy velmi citlivé a během několika minut může bolest úplně ustoupit. tyto body nám často vznikají i na akupunkturních respektive akupresurních bodech.

Jak vidíte TČM obsahuje spoustu postupů. Je to velice komplexní záležitost. Jak můžete vidět na obrázku, tak akupunkturních bodů jsou na těle stovky. Naučit se většinu z nich je otázka mnoha let. V posledních letech je i v Evropě, potažmo po celém západní světě velká poptávka pro TČM. Tisíci let ověřené postupy léčení mají velmi dobré účinky. V léčbě chronický nemocí dokonce přesahují naši „moderní“ západní medicínu.

Důležitou součástí všech tradičních medicín jsou i byliny a medicinální houby. Připravit můžete odvar, nálev/výluh, macerát a extrakt. Odvar se připraví vařením byliny ve vroucí vodě. Většinou po dobu několik minut až hodin. Dále se připravuje nálev neboli výluh. Toho dosáhneme tak, že zalijeme byliny horkou vodou a necháme chvilku louhovat. Další možností je macerát. Ten připravíme tak, že byliny zalijeme studenou vodou. Poté je necháme dlouhou dobu macerovat. Ta může být od několika hodin po několik dnů i týdnů.

Poslední možností jsou extrakty. Extrakt je koncentrát dané byliny nebo houby. Látky, které chceme získat se stávají mnohem koncentrovanější. Stačí nám tak třeba 1 kapsle a dostaneme do sebe stejné množsví jako bychom snědli celou hrst. Navíc například medicinální houby jako reishi, cordyceps, chaga a další bychom nedokázali v surové formě nijak využít. Osobně doporučuji produkty od finské značky Four Sigma Foods. Mají velmi koncentrované dvojité extrakty. Jsou ve fromě prášku, který se zalije horkou vodou. Ráno si tak místo kávy můžete dát tyto zdraví velmi prospěšné adaptogeny.

V Číně a Japonsku se jako prostředek k dosažení dlouhověkosti užívá i zelený čaj. Zelený čaj je pro mě opravdu srdcová záležitost. Natočil jsem i video, jak se má zelený čaj připravovat.

Jak připravit zelený čaj.

Co je alternativní medicína?

TČM stejně jako Ajurvéda jsou označované za alternativní. Z pohledu těchto tradičních medicín je ovšem naše západní medicína pouze velmi alternativní varianta. Máme ji tady pouze asi 150 let. TČM a Ajurvéda jsou tady více než 10x déle. Ajurvéda se datuje do 2000 př. n. l. (tedy 4000 let) a TČM přibližně 1000 př. n. l. (tedy 3000 let).

Dle mého názoru se můžeme použit od dávných kultur a léčit pomocí bylin, cvičení, meditace. Prevence je velmi důležitá a nesmí se podceňovat. Začněte se léčit se léčit ještě než onemocníte. Jen tak zůstanete zdraví.